Toto místo bylo již od dávných dob řazeno ke Klouzkovu a pokud nepočítáme pravěké osídlení, tak tu žili lid již někdy na přelomu 15. a 16. století, ale vyloučit se nedá i ranější období. Původně se…
Pojmenování této z většiny zalesněné lokality na pomezí mezilečského a brzického katastru má podle lidové tradice pocházet od vrb jív, ale já sám bych byl s tímto označením opatrný, protože původní…
Tento jednopatrový měšťanský dům se sedlovou střechou vznikl na místě 2 původních gotických domů, což dokazují dochované sklepy z té doby, jež jsou datovány někdy do období 15. století.První zmínka o…
Jedná se o zalesněný kopec proti Muchovu na pomezí katastrů Havlovic a Slatiny nad Úpou, jehož nadmořská výška dosahuje 408 m n. m. Říká se zde také „Na spáleňáku“ či jen zkráceně „Spáleňák“. Tento…
Ať již dorazíme k Mandli přes Úpu přímo z Havlovic, cestou od Náchodce nebo od Ovčína, nemůžeme minout kamenný kříž, který je umístěn na okraji silnice při zahradě čp. 37. Pro někoho jeden z křížů,…
Zdejší hostinec měl opravdu dlouhou tradici, protože existenci krčmy Špatenkovské můžeme vysledovat již v urbáři smiřického panství v roce 1654, ale odhaduje se, že se tu nacházela již v dobách…
Úplně prvními učiteli byli v Jaroměři augustiniánští mniši, přičemž nejstarší zpráva o učitelích a vyučování pochází z roku 1374. V 16. století pocházeli všichni učitelé ze strany podobojí a byli ve…
Původně se chodilo ze Slatiny nad Úpou na Boušín vozovou cestou, která vedla u lesa přes potůček a nacházela se o něco níže než nynější (prakticky je totožná s částí turistické pěšiny Cesta Boženy…
Když došlo k rozhodnutí o výstavbě pevnosti, tak jedním z těch, kteří se tu usadili, byl mistr zámečnický Pavel Wagner z Prahy. Nedlouho poté byl ustanoven mistrem fortifikačním, což znamenalo…
Tento objekt kvůli svému číslu popisnému vyhlíží novodobě, ale to je pouhým číslováním, neboť patří k těm nejstarším a jeho počátky musíme hledat někdy v 18. století, pokud ne dříve. Vystavěn byl na…