Klášter byl založen ve 13. století, kdy území Broumovska věnoval Přemysl Otakar I. mnichům Benediktinům. Zdejší krajina byla v darovací listině charakterizována jako krajina děsná v pustině širé.... …
V současné době má téměř každý člověk spojeno pěstování rýže pouze s asijskou kuchyní, a tudíž si myslí, že se pěstovala pouze zde a během novověku se rozšířila i do dalších míst o obdobném klimatu,…
Toto sousoší, na němž byl sv. Jan Nepomucký unášen na oblacích anděly, z nichž jeden držel reliéf Madony Staroboleslavské, druhý zámek a klíč a třetí knihu, stávalo na trojbokém podstavci s…
Libňatov je malebná víska na pomezí náchodského a trutnovského okresu, již lidé mohou znát z Pohádky pošťácké od Karla Čapka, protože právě v ní žila Mařenka, kterou hledal listonoš Kolbaba, aby jí…
Na místě tohoto dvoupatrového řadového objektu, který vznikl v roce 1926 spojením dvojice domů čp. 44 a 45, existovala již ve středověku pravidelná zástavba, jež mívala původně samostatnou historii,…
Tato říčka, dnes spíše pouze potok, je na svém horním toku nazývána rovněž jako Černý potok. Toto pojmenování pochází od toho, že si zdejší české obyvatelstvo počeštilo její německý název -…
V letech 1868-1869 byl vystavěn u čp. 10 obecní kamenný mostek přes Maršovku, který nahradil dosavadní dřevěný mostek, jenž se v těchto místech nacházel již od nepaměti. Jeho přesné umístění můžeme…
Tato tvrz na malém ostrohu nad Markoušovickým potokem není příliš obecně známa. Profesor August Sedláček o ní píše ve svém legendárním díle „Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl pátý.…
Jaroměř byla stejně jako ostatní královská věnná města obdařena lesy již od svého počátku. První zmínky o tom se objevují k roku 1366. Byly to lesy: „Kohoutov“ (dříve zvaný jako „Špitální“, odkaz…
Obracení evangelíků ke katolické víře bylo na Náchodsku zahájeno již krátce po bitvě na Bílé Hoře, ale jeho výsledky nebyly valné, protože válka stále probíhala a její výsledek nebyl jasný. Teprve po…