Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Průvodce obcí > Znak a vlajka

Znak a vlajka obce

Popis znaku:

Staré Buky - znak obceVe stříbrném štítě pod stříbrno-červeně dělenou hlavou zelený listnatý strom s černým vykořeněným kmenem, v jeho koruně zlatá lilie. Hlava štítu má barevnost erbu českého krále, který jako držitel hradu Trutnov byl faktickým vlastníkem vsi na počátku její poznatelné historie. Dělením hlavy štítu je zároveň poukázáno na rodový erb vladyků z Jimnice, kteří byli prvními známými držiteli vsi. Červeno – stříbrnou kombinaci štítu a figur měly v erbech rody Stošů z Kounic a také Schaffgotschů, kteří patřili k dominantním historickým vlastníkům obce.

Listnatý strom je Bukem a tím, že je „vykořeněný“ je poukázáno na onu část názvu obce, která zní „Starý“ – je mluvícím znamením. Zlatá lilie a zelená barva koruny stromu vycházejí ze symboliky spojené se sv. Annou, které je zasvěcen starobucký kostel.

Vlajka opakuje podobu znaku.

Vodítkem pro zhotovení znaku obce byl otisk razítka z přelomu 19. a 20. století.

Jejich zadání schválilo zastupitelstvo obce k příležitosti oslav 650. výročí první zmínky o obci. Dekret k používání těchto znaků byl předán představitelům obce předsedou Parlamentu ČR v prosinci 2005.